Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 • 23.7.2010 ve Strakonickém deníku vyšel článek o našich kotcích

  V Blatné psí útulek nebude. Stačí záchytné kotce

  Blatná – V současné době evidují strážníci městské policie ve svých kotcích pět psů.

  Na prosinec 2008 velitel městských strážníků v Blatné Petr Vaněk asi nikdy nezapomene. „Před záchytnými kotci někdo nechal krabici se čtyřmi měsíčními štěňaty. Zvedlo to obrovskou vlnu solidarity – téměř okamžitě si lidé štěňata rozebrali a dali jim nové domovy,“ vzpomíná.

  V současné době je v záchytných kotcích městské policie v prostorách Čistírny odpadních vod v Blatné pět psů. „Je to dost na naše podmínky. Většinou tady tolik psů nemáme, ale období letních prázdnin je jedno z nejhorších,“ shrnuje Petr Vaněk.

  Městská policie spolupracuje v provozu kotců s městem i s čistírnou odpadních vod. „Obsluha čistírny se o psy také stará, čímž nám moc pomáhá. Nemusíme tam jezdit každý den,“ pokračuje Vaněk. Podle jeho slov někdy přijde i období, kdy v kotcích není pes ani jeden. „Jindy se jich tu ale vystřídá i třicet za rok. A to už je pak i finančně dost náročné,“ doplňuje.

  Městská policie má peníze na provoz kotců ve svém ročním rozpočtu. „Necháváme víceméně na nich, jak s penězi naloží a kolik se jim podaří ušetřit na kotce,“ zmínil se místostarosta Blatné Bohuslav Navrátil. „Každopádně záchytné kotce jako město podporujeme a snažíme se spolupracovat. Je dobře, že tu něco takového máme,“ dodal.

  Není v plánu do budoucna zřízení psího útulku? „To si nemyslím. Zatím nám to takhle funguje, tak snad se nic nezmění,“ konstatuje Petr Vaněk. V záchytných kotcích většinou psi nejsou nadlouho. „Snažíme se je co nejrychleji udat. Děláme reklamu, rozesíláme fotografie a máme i svůj web, na kterém si mohou zájemci prohlédnout aktuální osídlení kotců. Když je pak nejhůř, musíme pejska převézt do útulku, ale za to se musí platit,“ říká velitel strážníků.

  Kynolog Emil Cedl vidí existenci podobných kotců pro město jako velmi přínosnou. „Psi se netoulají a nikoho nepokousají. Psí útulek by Blatná neutáhla, tohle je tedy nejlepší možná varianta,“ míní.

  Strážníci Městské policie Blatná prošli školením a mají i všechno potřebné vybavení k odchytu psů.

 • V Blatenských listech vyšel článek o návštěvě našich záchytných kotců

  Návštěva městského útulku v Blatné

  V pátek 12. března navštívili zástupci školního parlamentu ZŠ TGM městský útulek v Blatné za doprovodu velitele městské policie Blatná p. Petra Vaňka. Naše návštěva nebyla náhodná. Rozhodli jsme se věnovat městskému útulku psí granule, které jsme nakoupili z peněz získaných sběrem plastových víček. Tohoto sběru se před rokem účastnila celá škola. Dlouho jsme přemýšleli, kam vydělané peníze „dobře investovat“. Po páteční návštěvě víme, že jsme se rozhodli správně.

  P. Vaněk byl nejen příjemným průvodcem, ale také výborným vypravěčem. Dozvěděli jsme se o tom, jak útulek v Blatné vznikl, kolik psů prošlo jeho psími boudami, ale i spoustu dalších zajímavých informací, např. jakým způsobem se potulní psi odchytávají, jak se o „ psích návštěvnících“ vede dokumentace apod. V době, kdy jsme psí útulek navštívili, byl útočištěm dvěma pejskům, Kasperovi a Adolfovi. Kasper byl sice naší návštěvou zaskočen, nicméně se nechal přemluvit k několika společným fotografiím.

  Jsme rádi, že jsme se dozvěděli více o činnosti útulku i o tom, jak zodpovědně se o psy starají zaměstnanci ČOV Blatná, v jejichž areálu se záchytné kotce pro psy nachází. Děkujeme našemu průvodci a doufáme, že naše návštěva nebude poslední, i letos jsme se totiž pustili do sběru plastových víček. Blíží se Den Země, a tak jsme rádi, že tímto způsobem můžeme přispět nejen ke třídění a recyklaci odpadů, ale zároveň pomoci opuštěným pejskům.

  Pokud vás náš článek zaujal, vězte, že obyvatelé záchytných kotců rádi ocení i váš dar či návštěvu. Více informací o nich můžete najít na internetové stránce https://kotce-blatna.estranky.cz/

  Mgr. L. Růžičková a zástupci školního parlamentu A. Bláhová, A. Kudrnová a O. Lukáš